Józef Bednorz, urodzony 2 lipca 1882 roku w Rudzie, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego publicystyki i działalności narodowej na Śląsku. Był on nie tylko wpływowym publicystą, ale również osobą aktywną w ruchu narodowym, co czyni go ważnym przedstawicielem tej epoki.
Józef Bednorz zmarł tragicznie w sierpniu 1941 roku w obozie Mauthausen-Gusen (KL), gdzie poniósł śmierć jako ofiara represji. Jest również znanym ojcem Zbyszka Bednorza, który zyskał uznanie jako pisarz, urodzony w 1913 roku. W ten sposób jego dziedzictwo żyje poprzez potomka, który kontynuował tradycje literackie.
Życiorys
Józef Bednorz był osobą o bogatym życiorysie, urodzony jako syn Rudolfa i Józefy z rodziny Sznapków. W 1910 roku związał się małżeństwem z Marią Woźniak, co było istotnym krokiem w jego życiu osobistym. Od 1901 do 1912 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego „Górnoślązaka”, gazety dedykowanej sprawom polskiego ludu zamieszkującego Śląsk. W tym czasie, między 1905 a 1913 rokiem, współpracował także z „Katolikiem”, czasopismem groźnym dla germanizacji na Śląsku, a ponadto redagował „Kuryera Śląskiego” w latach 1907–1922.
W okresie do 1922 roku jego działalność redaktorska obejmowała również inne pisma, takie jak „Polak”, „Śmieszek”, „Gość Świąteczny” oraz „Robotnik Polski”. Również po II Plebiscycie na Górnym Śląsku, w latach 1921-1926, Józef Bednorz pełnił rolę redaktora w „Wiadomościach Spółdzielczych”, miesięczniku wydawanym przez Chorzowską Spółdzielnię Mieszkaniową.
Jego życie tragicznie skończyło się w sierpniu 1941 roku, kiedy to zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen (KL), co stanowi smutny rozdział w historii jego działalności i losów wielu Polaków w tamtym okresie.
Przypisy
- Bednorz Józef, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 12.07.2016 r.]
- Numery archiwalne „Kuryera Śląskiego” w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
- Numery archiwalne „Górnoślązaka” w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej.
- Archiwalne numery gazet redagowanych przez Józefa Bednorza w Federacji Bibliotek Cyfrowych.
- a b c Stanisław S. Łoza (red.), Czy wiesz kto to jest?, Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe : na zam. Zrzeszenia Księgarstwa, 1983, s. 33.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Bogna Pogorzelska-Stronczak | Piotr Baron (dziennikarz) | Paweł Buszman | Wojciech Hajduk | Gerhard SzczurekOceń: Józef Bednorz