Henryk Krzysteczko, urządzony 19 lipca 1946 roku w Rudzie, jest znanym polskim duchownym katolickim, a także uznawanym teologiem.
W swojej karierze akademickiej dosiada tytuł profesora nauk teologicznych, co podkreśla jego znaczącą pozycję w świecie teologii. Jego specjalność to teologia pastoralna, w której prowadzi badania oraz dydaktykę, wpływając na rozwój tej dziedziny w Polsce.
Życiorys
W 1972 roku Henryk Krzysteczko uzyskał tytuł magistra na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Tego samego roku, dokładnie 30 marca, przyjął święcenia kapłańskie. Następnym ważnym krokiem w jego karierze akademickiej była obrona doktoratu, dotyczącego pracy pt. „Koncepcja osobowych relacji międzyludzkich wg C. Rogersa i możliwość zastosowania jej w duszpasterstwie”, którą zakończył w listopadzie 1978 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W swojej karierze duchownej, Krzysteczko pełnił funkcję wikariusza w kilku parafiach. Jego praca obejmowała Moszczenicę Śląską w latach 1972-1976, a później lokalizacje w diecezji Salzburg: Lamprechshausen oraz Bürmos w latach 1981-1982, oraz Ruda Śląska-Kochłowice w latach 1982-1986. W 1997 roku ukończył magisterskie studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, co wzbogaciło jego umiejętności i wiedzę.
W 1998 roku uzyskał habilitację na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a osiem lat później, w 2006 roku, otrzymał tytuł naukowy profesora. Obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Katechetyki, Pedagogiki Chrześcijańskiej i Katolickiej Nauki Społecznej na Uniwersytecie Śląskim.
W lipcu 2018 roku, na mocy dekretu metropolity katowickiego abpa Wiktora Skworca, Henryk Krzysteczko został skierowany do posługi w kaplicy św. Brata Alberta w Bradzie.
Ważniejsze publikacje
Henryk Krzysteczko jest autorem wielu znaczących publikacji, które poruszają różne aspekty związane z rodzicielstwem, psychologią oraz teologią. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Odpowiedzialne rodzicielstwo: w świetle teologii, psychologii i medycyny (wraz z Klaudią Kosmalą, 1993),
- Psychologia dla teologów (wraz z Józefem Makselonem, 1995),
- Odpowiedzialne rodzicielstwo (wraz z Klaudią Kosmalą, 1996),
- Poradnictwo duszpasterskie: teoria i praktyka rogeriańskiego kontaktu pomocnego (1998),
- Psychologiczno-religijne korelaty postaw penitentów wobec spowiedzi: studium teologicznopastoralne (1998),
- Pomoc w dojrzewaniu do miłości, małżeństwa i rodziny: studium teologicznopastoralne (2000),
- Wolontariat w organizacjach pozarządowych na rzecz rodziny w województwie śląskim (2001),
- W małej grupie religijnej: wpływ przynależności do małej grupy religijnej na poczucie uczestnictwa w życiu społecznym: studium pastoralne (2002).
Przypisy
- Ks. prof. dr hab. Henryk Krzysteczko (2018) na stronie Kaplicy św. Brata Alberta w Bardzie
- Ks. prof. dr hab. Henryk Krzysteczko na stronie Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego
- Ks. prof. dr hab. Henryk Jan Krzysteczko, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.05.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Zygmunt Nabzdyk | Antoni Bartoszek | Krzysztof Wons | Wilhelm Pluta (duchowny) | Karol Mrowiec | Marcin MakulaOceń: Henryk Krzysteczko