Parafia św. Michała Archanioła jest rzymskokatolicką wspólnotą religijną zlokalizowaną w Orzegowie, który stanowi jedną z dzielnic Rudy Śląskiej.
W historii tej parafii można dostrzec wiele istotnych wydarzeń, które wpłynęły na rozwój duchowy lokalnej społeczności oraz formowanie jej tradycji.
Budowa kościoła
Od samego początku swego istnienia Orzegów był częścią parafii św. Małgorzaty. Następnie, parafia ta przeszła pod opiekę parafii mariackiej, aż w 1888 roku stała się częścią parafii Trójcy Świętej w Bytomiu. Pierwszym proboszczem tej wspólnoty był ks. Reinhold Schirmeisen, który podjął się wyzwania budowy kościoła w Orzegowie. Znaczną część funduszy na realizację tego projektu przekazały zakłady przemysłowe Schaffgotschów. W projektowaniu kościoła wzięła udział znana postać architektury, Wilhelm Wieczorek.
Budowa pierwszego kościoła miała miejsce w latach 1894-1895. W miarę wzrostu populacji Orzegowa pojawiła się potrzeba rozbudowy świątyni. Współczesny kształt kościoła zaprojektował Maksymilian Giemsa z Katowic. Pierwszy etap budowy zakończono w 1895 roku, a w 1911 roku kościół przyjął formę, którą można podziwiać do dziś. Konsekracja kościoła miała miejsce 6 października 1918 roku, a dokonał jej biskup wrocławski Adolf Bertram.
Świątynia charakteryzuje się stylem neoromańskim, jest jednonawowa z nawą poprzeczną. Prezbiterium, które znajduje się po stronie zachodniej, zamknięte jest prostą ścianą i posiada dwuwieżową fasadę. Strop wewnątrz jest belkowo-kasetonowy, a prezbiterium ma sklepienie kolebkowe. Do prezbiterium przylegają dwie kaplice przeszklone, oddzielone od nawy poprzecznej eleganckimi arkadami. Nawa główna jest dobrze oświetlona przez wysokie, półokrągłe okna.
W świątyni można podziwiać przepiękne witraże, które zdobią jej ściany nawy poprzecznej oraz boczne kaplice z wizerunkami licznych świętych. Wśród nich znajdują się postaci takie jak: Jerzy, Jadwiga, Florian, Agnieszka, Jan Nepomucen, Antoni z Padwy, Elżbieta, Franciszek, Alojzy Gonzaga. W kaplicach bocznych umieszczono witraże świętych Piotra i Pawła, św. Anny oraz św. Joachima. Warto dodać, że po generalnym remoncie w 1999 roku do kościoła dołączono obrazy na deskach, wzorowane na witrażach przedstawiające św. Rafała Kalinowskiego, św. Maksymiliana Kolbego, św. Alberta Chmielowskiego, św. Królową Jadwigę, św. Kingę, bł. Karolinę Kózkównę oraz bł. Józefa Czempiela i bł. Emila Szramka. Nad trzema wysokimi arkadami oddzielającymi nawę główną od poprzecznej widnieją namalowane wizerunki Archaniołów Rafała i Gabriela.
W prezbiterium znajduje się zachwycający szafowy ołtarz, który przedstawia sceny ewangeliczne w formie tryptyku. Nad ołtarzem umieszczono okno w kształcie rozety, gdzie witraż ilustruje patrona świątyni, św. Michała Archanioła depczącego węża. Organy w tej świątyni pochodzą z 1929 roku, a ich inauguracji dokonał światowej sławy wirtuoz i kompozytor, Feliks Nowowiejski.
W 1905 roku do parafii przybyły siostry Elżbietanki, które zamieszkały w klasztorze ufundowanym przez Spółkę Schaffgotschów. To one w 1915 roku rozpoczęły działalność przedszkola, które działa do dzisiaj. Na terenie parafii funkcjonuje także Dom Pomocy Społecznej „Senior”, który posiada swoją własną kaplicę oraz kapelana.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Piusa X w Rudzie Śląskiej | Parafia św. Józefa w Rudzie Śląskiej | Parafia św. Barbary w Rudzie Śląskiej Bykowinie | Parafia Ducha Świętego w Czarnym Lesie | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wirku | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego Ruchu Reformacyjnego w Katowicach | Parafia Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej Halembie | Parafia św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Rudzie Śląskiej | Parafia Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej | Zbór Chrześcijańskiej Wspólnoty Zielonoświątkowej w Rudzie ŚląskiejOceń: Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie