Tadeusz Biedzki, który przyszedł na świat 21 marca 1953 roku w Bykowinie (wówczas znanym jako Nowy Bytom, a dziś część Rudy Śląskiej), jest wybitnym polskim pisarzem, dziennikarzem, podróżnikiem oraz przedsiębiorcą.
Znany jest przede wszystkim z autorstwa wielu książek podróżniczych oraz powieści sensacyjno-historycznych, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. W swoim dorobku literackim posiada między innymi nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera, którą otrzymał za dzieło „W piekle eboli”. Ponadto, został uhonorowany Kryształowym Laurym z Diamentem za całokształt swojej twórczości.
Tadeusz Biedzki to także zapalony podróżnik, który wspólnie z żoną Wandą eksploruje głównie tereny Trzeciego Świata, odkrywając jego piękno i różnorodność. Jego życie zawodowe wiąże się z prowadzeniem kilku przedsiębiorstw, co świadczy o jego wszechstronności i umiejętności zarządzania.
Od marca 2000 roku pełni funkcję konsula honorowego Republiki Łotewskiej w Katowicach, co podkreśla jego zaangażowanie w działania dyplomatyczne oraz promowanie współpracy między Polską a Łotwą.
Życiorys
Tadeusz Biedzki przyszedł na świat 21 marca 1953 roku w miejscu, które dzisiaj znamy jako Ruda Śląska. Wyrastał w rodzinie o intelektualnych tradycjach, co miało wpływ na jego edukację. Maturę ukończył w III Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej, a następnie kontynuował kształcenie na Akademii Ekonomicznej w Katowicach.
W trakcie drugiego roku studiów podjął swoją pierwszą pracę w redakcji katowickiego „Dziennika Zachodniego”. Jego kariery dziennikarska rozwijała się, gdy zaczął współpracować z czasopismami takimi jak krakowski „Student”, „Trybuna Śląska”, a także warszawska „Polityka” oraz katowicka „Panorama”. Niestety, po 13 grudnia 1981 roku, jego działalność w mediach została brutalnie przerwana, gdy został zwolniony z redakcji „Panoramy” i ukarany zakazem pracy w dziennikarstwie. Co więcej, w tym samym okresie został zatrzymany za zbieranie materiałów dotyczących stanu wojennego.
Po wyjściu z aresztu, Tadeusz Biedzki zmagał się z bezrobociem, jednak w tym trudnym czasie stał się autorem licznych artykułów publikowanych w prasie podziemnej. W latach 1983-1989 był częścią zespołu warszawskiego „Przeglądu Tygodniowego”, gdzie dziennikarze nie byli weryfikowani przez ówczesne władze. W późniejszym okresie, od 1991 do 2000 roku, zajmował stanowisko prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Prasowego oraz redaktora naczelnego zarówno „Trybuny Śląskiej”, jak i „Trybuny Śląskiej-Dzień”.
Rok 1987 okazał się przełomowy dla jego kariery biznesowej, kiedy założył swoją pierwszą firmę, a to był dopiero początek. Tadeusz Biedzki jest również współzałożycielem Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, pierwszej organizacji tego typu na Śląsku, utworzonej w 1990 roku.
Od początku lat 90. unerwiony z żoną prowadził podróże po różnych zakątkach świata. W ciągu tych lat odwiedził liczne kraje, przebył całe kontynenty, a w szczególności zwiedził Afrykę, Azję oraz Amerykę Południową, nie zapominając o Europie. Jego podróże sprawiły, że stał się znawcą krajów Trzeciego Świata. Od marca 2000 roku piastuje urząd konsula honorowego Republiki Łotewskiej w Katowicach.
Twórczość
Twórczość Tadeusza Biedzkiego obejmuje różnorodne tematy i formy literackie, w których podejmuje zarówno zagadnienia społeczne, jak i podróżnicze. Jego pierwsza istotna publikacja, „Władcy Śląska”, przedstawia dziesięciolecia PRL-u, zwracając uwagę na komunistycznych dygnitarzy lat 70. Książka, wydana w grudniu 1981 roku, spotkała się z kontrowersjami; zaledwie kilka dni po ogłoszeniu stanu wojennego cała jej 100 tys. egzemplarzy została wycofana z obiegu i zniszczona.
W połowie lat 80. autor zaprezentował swoje następne dzieła: „Miasto na wulkanie”, które dotyka problematyki zniszczeń spowodowanych przez górnictwo w Bytomiu, oraz „Ślązacy i Schlesierzy”, będącą pionierską pozycją w komunistycznej Polsce, która bada wzajemne relacje między Polakami a Niemcami na Śląsku.
Po niemal dwóch dekadach przerwy w twórczości Biedzki powrócił z „Sen pod baobabem”, książką będącą owocem wielu podróży po Afryce, w której ukazano kontynent w sposób daleki od politycznej poprawności. Praca ta zgarnęła uznanie i została okrzyknięta Podróżniczą Książką 2012 roku.
W 2013 roku ujrzała światło dzienne „Zabawka Boga”, sensacyjno-historyczna powieść, której fabuła toczy się na przestrzeni dwóch tysięcy lat i kończy się zaskakującym zwrotem akcji w XXI wieku. Rok później, w 2014, autor zaprezentował „Dziesięć bram świata”, zbiór opowieści ukazujących dramatyczne wydarzenia oraz niezwykłych ludzi, których poznał w swoich podróżach.
W 2015 roku z kolei wydana została „W piekle eboli”, relacja reporterska z wyprawy do Afryki Zachodniej, dotkniętej epidemią eboli. Natomiast „Ostatnie srebrniki” przenosi czytelnika w świat historyczno-sensacyjnej fikcji związanej z losami szkatułki sprzed dwóch tysięcy lat, której dramatyczne wydarzenia rozciągają się aż do czasów współczesnych.
Publicacja „Wyspy niepoliczone” w 2019 roku zaprezentowała szeroki wachlarz najważniejszych wysp, regionów i kultur Indonezji, odsłaniając ich mniej znane aspekty. Zwieńczeniem tej różnorodnej twórczości jest „Trylogia afrykańska”, która w 2022 roku ukazała współczesną Afrykę w trzech tomach, łącząc piękne i straszne oblicza kontynentu poprzez opowieści jego mieszkańców.
W najnowszej książce, „Górnicy. Opowieści spod ziemi”, wydanej w 2024 roku, autor przedstawił fascynujące reportaże o życiu górników, uznawanych za jednostki o interesujących i sensacyjnych biografiach, co czyni tę pozycję istotnym wkładem w polską literaturę dokumentalną.
Nagrody i wyróżnienia
Tadeusz Biedzki osiągnął liczne sukcesy w swojej twórczości literackiej, za co został uhonorowany różnymi prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami.
- Nagroda Bursztynowy Motyl im. Arkadego Fiedlera za książkę „W piekle eboli” (2016),
- Nagroda Miles Bonus Zakonu Rycerskiego Templariuszy za książkę „Zabawka Boga” (2014),
- Nagroda Hanys 2014 za całokształt twórczości (2014),
- Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji – za osiągnięcia gospodarcze (1994),
- Złoty Krzyż Zasługi (2000),
- Honorowa Odznaka Krajowej Izby Gospodarczej (2015),
- Kryształowy Laur z Diamentem za całokształt twórczości literackiej (2022),
- Wybitny Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (2023).
Przypisy
- Wybitni Absolwenci UE w Katowicach
- Kryształowy Laur z Diamentem
- „Wyspy niepoliczone”
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Kazimierz Szymeczko | Jan Baron | Marian Makula | Wojciech Świtała | Józef Wolny (fotograf) | Magdalena Berus | Jan Szmatloch | Dariusz Gnatowski | Olek (artystka) | Kasia Moś | Vincent Burek | Jurek Dybał | Henryk Bista | Janusz Borzucki | Zbigniew Szczerbiński | Adam Borowicz | Andrzej Urny | Joanna Helander | Stanisław Wywioł | Adam SzczyszczajOceń: Tadeusz Biedzki