Jacek Surzyn


Jacek Jerzy Surzyn, urodzony 1 lutego 1968 roku w Rudzie Śląskiej, to wybitny polski filozof, który zasłynął nie tylko jako autor, ale również jako tłumacz znaczących prac w dziedzinie filozofii.

W obecnych czasach jest profesorem oraz wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją do filozofii z przyszłymi pokoleniami studentów.

Życiorys

Jacek Surzyn zdobył stopień doktora w roku 2000 na Uniwersytecie Śląskim, mając na celu obronę pracy zatytułowanej „Spór o realną różnicę pomiędzy istotą a istnieniem na przełomie XIII i XIV wieku”. Jego obszary zainteresowań obejmują metafizykę średniowiecza, teologię oraz filozofię polityczną. Dodatkowo Surzyn zajmuje się również tematyką judaizmu i syjonizmu. W 2012 roku uzyskał habilitację, również na podstawie rozprawy, której temat brzmiał „Rozważania nad statusem teologii. Analiza Prologu z Reportatio Parisiensis Jana Dunsa Szkota”.

Surzyn prowadzi szeroką działalność tłumaczeniową, przekładając teksty z zakresu filozofii i filozofii politycznej, w tym dotyczące syjonizmu. Tłumaczenia te obejmują języki takie jak niemiecki, łacina, hebrajski i jidysz. Do jego istotnych prac translatorskich zalicza się m.in. klasyczny tekst Theodora Herzla „Państwo żydowskie” (niem. „Der Judenstaat”), który został opublikowany w Wydawnictwie Austeria w 2006 roku. Inne ważne przekłady to: „Moja ontologia” Salomona Majmona, „Dialogi” Wilhelma Ockhama (Kęty, 2005), „Twierdzenia o istnieniu i istocie” Idziego Rzymianina (Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2006) oraz „Metafizyka” Alexandra Baumgartena (Kęty: Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2012).

W dorobku Surzyna znajdują się także różnorodne publikacje monograficzne, w tym „Z wydarzania Bycia. Szkice z 'Przyczynków do Filozofii’ Martina Heideggera” (Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2020), „Return to the Promised Land. The Birth and Philosophical Foundations of Zionism” (Berlin: Peter lang Verlag, 2020) oraz „Jana Dunsa Szkota 'Prolog’ z Ordinatio. Teologia jako nauka” (Kraków, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, 2023). Oprócz tego, w ramach projektu NPRH, Surzyn pracuje nad przekładem „Disputationes Metaphysicae” Francisco Suareza oraz nowym przekładem książki Teodora Herzla „Altneuland”. Pełny dorobek Surzyna można znaleźć na jego profilu ORCID: 0000-0001-7959-243X.

W latach 2020-2024, Surzyn pełnił rolę redaktora naczelnego filozoficznego czasopisma „Forum Philosophicum”, które jest wydawane przez Uniwersytet Ignatianum w Krakowie.

Prace

W dorobku Jacka Surzyna znajdują się następujące prace:

  • „Rozważania nad statusem teologii. Analiza „Prologu” z „Reportatio Parisiensis” Jana Dunsa Szkota, Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2011,
  • „Transcendentalizm Jana Dunsa Szkota i Immanuela Kanta. Próba zestawienia”, Katowice, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2011,
  • „Antysemityzm, emancypacja, syjonizm. Narodziny ideologii syjonistycznej”, Katowice: Wydawnictwo UŚ, 2014 – monografia poświęcona sylwetkom czołowych filozofów myśli syjonistycznej: Mosesowi Hessowi, Leonowi Pinskerowi, Theodorowi Herzlowi i Maxowi Nordauowi.

Przypisy

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 08.01.2015 r.]

Oceń: Jacek Surzyn

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:9