Wojciech Zieliński to postać, która głęboko wpisała się w historię polskiej chemii.
Urodził się 5 października 1938 roku w Nowym Bytomiu, a swoje życie zakończył 10 listopada 2024 roku w Gliwicach. Jako chemik, jego osiągnięcia miały znaczący wpływ na rozwój dziedziny w Polsce.
Wielu zna go także jako profesora i rektora Politechniki Śląskiej, instytucji, którą kierował w latach 2002-2008.
Życiorys
Wojciech Zieliński był wybitnym chemikiem, którego życie i kariera związane były z Gliwicami. Jako absolwent Politechniki Śląskiej, przez wiele lat pełnił istotne funkcje akademickie w Instytucie Chemii i Technologii Organicznej. Jego praca od 1962 roku do 2008 roku obejmowała różnorodne stanowiska, zaczynając od asystenta, przez adiunkta, docenta, aż po profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego.
Wojciech Zieliński specjalizował się w chemii organicznej, a jego badania koncentrowały się głównie na syntezie związków heterocyklicznych, które mogłyby mieć potencjał w obszarze aktywności biologicznej, takich jak leki oraz pestycydy. Jako autor ponad 150 publikacji oraz 19 patentów, a także licznych opracowań przemysłowych, zyskał uznanie wśród naukowców i specjalistów.
W środowisku akademickim pełnił znaczące role, będąc członkiem prezydium Rady Naukowej Instytutu Przemysłu Organicznego w Warszawie oraz wielu innych rad naukowych. Jego aktywność obejmowała również funkcję recenzenta prac doktorskich oraz habilitacyjnych, także z zagranicy, a także współpracę z redakcją Polish Journal of Applied Chemistry.
Jego zaangażowanie w współpracę z przemysłem było również niezwykle istotne. Przez wiele lat był konsultantem w P.P.H. POCh w Gliwicach oraz współpracował z firmami zajmującymi się produkcją środków ochrony roślin, co pozwoliło mu wdrożyć wiele innowacyjnych technologii.
Wysokie stanowiska kierownicze, jakie zajmował, obejmowały m.in. funkcje zastępcy dyrektora oraz dyrektora Instytutu Chemii i Technologii Organicznej, a także prorektora ds. dydaktyki oraz rektora Politechniki Śląskiej. W tym czasie wzmocnił międzynarodowe aspekty edukacji oraz współpracy akademickiej.
Dzięki jego staraniom i inicjatywom powstały różne mechanizmy wsparcia w dziedzinie inżynierii i edukacji. Był członkiem komitetów oraz rad międzynarodowych, a jego praca została wyróżniona licznymi nagrodami, w tym Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaczeniami takimi jak Złoty Krzyż Zasługi czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
W październiku 2008 roku uhonorowano go tytułem Doktora Honoris Causa Politechniki Lwowskiej, co dodatkowo podkreśla jego zasługi w obszarze nauki i edukacji.
Przypisy
- Politechnika Śląska | Odszedł prof. Wojciech Zieliński, były Rektor Politechniki Śląskiej [online], Politechnika Śląska [dostęp 11.11.2024 r.]
- IHI Zittau. [dostęp 10.11.2024 r.]
- Wojciech Zieliński [online], www.polsl.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Czesław Juroszek | Piotr Greiner | Jan Wypler | Eufrozyna Piątek | Jerzy Respondek | Eugeniusz Knapik | Ewa Jarosz | Andrzej Stanisław Barczak | Jacek Surzyn | Joachim Foltys | Barbara Lis | Janusz SkoczylasOceń: Wojciech Zieliński (chemik)