Kościół św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej


Kościół Świętego Andrzeja Boboli to nie tylko miejsce kultu, ale również wspaniała część dziedzictwa kulturowego, zlokalizowany w Wirku, będącym częścią Rudy Śląskiej. Należy do dekanatu Kochłowice archidiecezji katowickiej i pełni istotną rolę w życiu lokalnej społeczności.

Historia tego miejsca zaczyna się 30 września 1948 roku, kiedy to zakupiono teren pod budowę świątyni. Uroczystość pierwszy odpustu miała miejsce 22 maja 1949 roku. Warto zaznaczyć, że zaledwie sześć miesięcy przed tym wydarzeniem, 27 listopada 1948 roku, w ramach parafii powstał chór kościelny, który z pewnością wzbogacił liturgię tego miejsca.

Już po zaledwie dwóch latach, dzięki zaangażowaniu licznych parafian, pewna część budynku została oddana do użytku. Kamień węgielny świątyni został poświęcony 2 października 1949 roku, a całe prezbiterium, razem z kryptą i poprzeczną nawą, poświęcił biskup Juliusz Bieńek. Architektem, który zaprojektował tę budowlę, był Romuald Holeczek. Konstruktorem oraz kierownikiem budowy został inżynier A. Galat z Politechniki Śląskiej, co podkreśla znaczenie współpracy lokalnych specjalistów przy realizacji tak ważnej inwestycji.

Po 1951 roku w świątyni zaczęły pojawiać się witraże, wykonane według projektu Adama Bunscha, ucznia znanego artysty Józefa Mehoffera, oraz Marii Rogi-Skąpsklej. Te unikatowe dzieła powstały w pracowni witrażowej S.G. Żeleńskich w Krakowie. Witraże te przedstawiają życie świętego Andrzeja Boboli i mają na celu tworzenie spójnej narracji treści religijnych. W aneksach znajdują się także witraże św. Anny Samotrzeci oraz św. Maksymiliana Kolbego, co świadczy o =przemyślanej koncepcji artystycznej.

Niestety, w latach 1956-1958, wskutek eksploatacji górniczej, świątynia uległa poważnym uszkodzeniom i została na pewien czas wyłączona z użytkowania. Jednak 7 października 1959 roku Najświętszy Sakrament został przeniesiony do krypty dolnej, w której do grudnia 1962 roku odprawiano nabożeństwa.

W 1994 roku rozpoczęto ważną przebudowę świątyni, realizowaną według projektów zespołu kierowanego przez Jacka Misturę, w skład którego wchodzili także Barbara Maciejczyk oraz Władysław Kononowicz. Całość wystroju i modernizacji, która miała miejsce w latach 90. XX wieku, nawiązuje do stylu art déco, co można zaobserwować w wielu detalach architektonicznych. Prace zakończono w 2001 roku, a uroczystość poświęcenia dzwonów i wieży, miała miejsce 11 marca, z udziałem 12 księży oraz biskupa Gerarda Bernackiego, co było ważnym momentem w historii tej świątyni.

Przypisy

  1. Budowa kościoła. Rzymskokatolicka parafia świętego Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej-Wirku. [dostęp 24.08.2018 r.]

Oceń: Kościół św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:11