Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach to znaczący obiekt religijny, który pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła filialnego oraz sanktuarium maryjnego. Mieści się ono przy ulicy Wyzwolenia w Rudzie Śląskiej, w urokliwej dzielnicy Kochłowice.
To miejsce nie tylko przyciąga wiernych, ale także stanowi najstarszy kościół w mieście, będąc świadkiem bogatej historii regionu.
Historia
Historia sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach sięga XVIII wieku, kiedy to rozpoczęto prace nad jego budową. Nieopodal ulokowanego miejsca, kościół został wzniesiony w stylu późnobarokowym w 1806 roku. Dzień 26 października 1806 to ważna data, ponieważ wówczas konsekrował go ksiądz proboszcz parafii kochłowickiej, kanonik Jerzy Przybyła.
Warto zaznaczyć, że do budowy kościoła wykorzystano lokalny kamień, co miało wpływ na jego estetykę i harmonijne wkomponowanie w otaczający krajobraz. Koszty budowy zostały częściowo pokryte przez hrabiego Łazarza Henckla von Donnersmarcka oraz jego małżonkę, Antoninę. To oni również przyczynili się do realizacji tego wyjątkowego projektu, a samym budowniczym świątyni był pan Hoffman z Rybnika.
Architektura
Świątynia, której architektura jest niezwykle interesująca, jest zaprojektowana jako jednonawowa konstrukcja. Znajduje się ona na osi wschód-zachód, a wejście prowadzi od strony zachodniej. Całkowita długość tego obiektu wynosi 31 metrów, a jego szerokość to 10,5 metra. W absydzie zlokalizowane jest prezbiterium, które jest **nieco niższe i węższe** od głównej nawy.
Z prezbiterium można przejść do kwadratowej zakrystii. Na uwagę zasługują również przyścienne filary o profilowanych narożnikach oraz lizenach, które zdobią ściany zarówno prezbiterium, jak i nawy. Sklepienie ma ceglasty kształt i jest podparte przez gurt. W głównej nawie mieszczą się trzy przęsła, podczas gdy w prezbiterium znajduje się jedynie jedno.
Wejście do świątyni prowadzi przez kruchtę, a także przez boczne wejście, które znajduje się po stronie północnej w przęśle środkowym nawy. Po prawej stronie kruchty ulokowana jest przybudówka, służąca jako składzik, natomiast po lewej stronie znajduje się wejście prowadzące krętymi schodami na chór oraz wieżę.
Fasada zewnętrzna budowli jest zaopatrzona w cokół oraz gzyms koronujący, a jej wygląd wzbogacają podziały ramowe. Świątynia składa się z dwóch kondygnacji, które mają różną szerokość, a ich połączenia dekorują dwa spływy wolutowe. Nad głównym wejściem umieszczone jest nadproże, którego kształt przypomina łuk samego wejścia.
Wysokie okno oraz dwa identyczne otwory w wyższej kondygnacji dodają efektu lekkości. Wieża, będąca częścią konstrukcji, posiada belkowanie z zegarem i kończy się kopulastym hełmem, który wieńczy latarnia z krzyżem na szczycie.
Wyposażenie
Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach charakteryzuje się unikalnym wyposażeniem, które przyciąga uwagę nie tylko wiernych, ale również miłośników sztuki.
Wśród najważniejszych elementów wystroju należy wymienić barokowo-klasycystyczną ambonę, która została wzbogacona o baldachim. Ta imponująca konstrukcja datowana jest na XVIII wiek i stanowi przykład doskonałego rzemiosła tamtej epoki.
Również barokowa kamienna chrzcielnica, pochodząca z tego samego stulecia, z pewnością przyciąga uwagę zwiedzających. Jest to świadectwo nie tylko formy artystycznej, ale również znaczenia sakramentu chrztu w tradycji katolickiej.
W specyficznej przestrzeni kruchty umieszczono kolejne chrzcielnice, które zostały wykonane w stylu późnobarokowym. Ich estetyka wspaniale współgra z resztą architektury i wystroju sanktuarium, tworząc harmonijną całość.
Sanktuarium maryjne
W dniu 19 grudnia 2008 roku nastąpiło ważne wydarzenie, gdy kościół zyskał miano Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes, co zostało ogłoszone przez arcybiskupa katowickiego Damiana Zimonia.
W centrum kultu znajduje się grota lurdzka, która została poświęcona 8 grudnia 1904 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Józefa w Rudzie Śląskiej | Kościół Odkupiciela w Rudzie Śląskiej | Kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Rudzie Śląskiej | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykowinie | Parafia św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Rudzie Śląskiej Wirku | Parafia św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu | Kościół św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej – Halemba | Parafia św. Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej Bielszowicach | Parafia Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach | Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodnicy | Kościół Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej | Kościół św. Pawła Apostoła w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu | Kościół św. Michała Archanioła w Rudzie Śląskiej | Kościół św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Rudzie Śląskiej | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Rudzie Śląskiej (Ruda) | Kościół Ducha Świętego w Rudzie ŚląskiejOceń: Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach